Gra o sumie zerowej: DeFi spada, podczas gdy Bitcoin wysuwa się.

Podczas gdy wartość Bitcoin’a wzrosła o ponad jedną trzecią od września, żetony DeFi zaczęły falować. Czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane?

Współzałożyciel kryptońskiego agregatora danych Markets Science, Twitter-user „Bitdealer“, udostępnił wykres wskazujący ujemne korelacje między 11 najwyższymi tokenami DeFi a BTC w ciągu ostatnich 45 dni do listopada.1, przy czym AAVE wykazuje korelację neutralną, a UNI – konfluencję, jeżeli jest mniejsza niż 0,1.

Stwierdzono również, że siedem z 13 tokenów DeFi ma ujemne korelacje z Ethereum (ETH), mimo że Ethereum zasila większą część ekosystemu DeFi.

W związku z tym, że wiele tokenów DeFi ma problemy z finansowaniem zdecentralizowanym, a cena Bitcoinów (BTC) wzrosła w tym tygodniu, analitycy stwierdzili dłuższą ujemną korelację między tokenami DeFi a BTC.

45-dniowa korelacja pomiędzy wydajnością cenową BTC a 13 najlepszymi tokenami DeFi:

Bitdealer
Jednak pod koniec sierpnia sektor znalazł się w trudnej sytuacji spekulacyjnej, a indeks DEFI Composite Index Binance’a spadł o 64%, z 1.100 dolarów na początku września do mniej niż 400 dolarów od tego czasu.

TokenSet’s DeFi Pulse Index (DPI) również stracił ponad połowę swojej wartości od czasu uruchomienia w połowie września na 130 dolarów. Żetony DPI po raz ostatni trafiły do rąk za zaledwie 61,55 dolarów.

W międzyczasie cena Bitcoina wzrosła o ponad jedną trzecią w ciągu ostatniego miesiąca, osiągając poziom 14 tys. dolarów pod koniec października, po tym jak globalny gigant płatniczy PayPal ogłosił wejście do sektora kryptograficznego.

Inżynier płatności Google Tyler Reynolds uważa, że bycza akcja na rynkach Bitcoinów odciąga kapitał spekulacyjny od DeFi, zauważając, że „główni gracze DeFi“, w tym Three Arrows Capital i Qiao Wang, ostatnio popchnęli „narrację o twardej rotacji do BTC“. Reynolds szacuje, że z rynku DeFi mogło opuścić go nawet do 50 milionów dolarów, co osłabia presję nabywczą na rynkach.

Crypto trader Flood zrobił podobną uwagę na Podcast Coinista, mówiąc, że nie miał „tyle zaangażowania, ile bym chciał w tym ruchu w górę i myślę, że jest to reprezentacja rynku jako całości“.

Wydaje się, że aktywność handlowa na zdecentralizowanych giełdach (DEX) również odwróciła się, a miesięczny wolumen DEX spadł z blisko 26,3 mld USD we wrześniu do około 19,4 mld USD w ubiegłym miesiącu.

Tylko kilka DEX-ów ma znaczący udział w wolumenie sektora, z Uniswap and Curve stanowiącym 75% handlu zdecentralizowanego we wrześniu. Wolumen Uniswap z ostatnich trzech miesięcy jest równy t45% całkowitego wolumenu DEX od listopada 2019 roku.